ApeCoin nedir?

kriptopara.co.in

ApeCoin, özenle koordine edilmiş bir pazarlama kampanyası, yeni tokenı Yuga Labs‘den uzaklaştırmak için büyük acılar alıyor, ancak Bored Ape NFT’yi oluşturan firma derinden ilgili görünüyor.

Bu haftanın başlarında, Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonunun üyelerinin kendi kripto para birimleri olan ApeCoin’i alacakları açıklandı.

Oradaki pasif ses kasıtlı. ApeCoin açıkça bu ünlü pahalı mantarsız tokenlara bağlantılıdır ve Bored Ape’in arkasındaki fikri mülkiyeti idare eden yuga Labs şirketi ile çok önemlidir. Ancak dikkatlice koordine edilmiş bir pazarlama kampanyası, ApeCoin’i herhangi bir geleneksel şirketten ayrıştırmak için büyük acılar çekti.

Bunun yerine, halkla ilişkiler mesajlaşması ApeCoin’in tamamen belirteç sahipleri tarafından yönetilen yepyeni bir organizasyon birimi olan ApeCoin DAO’nun bir ürünü olduğu konusunda ısrar ediyor. APE’yi tutmak sizi DAO’nun bir üyesi yapar (merkezi olmayan özerk organizasyonun kısaltması, kripto merkezli bir tür çevrim içi kolektif); katılmak için Bored Ape NFT‘ye sahip olmanıza bile gerek yok.

ApeCoin’in resmi web sitesi, belirteci “kültürü metaverse‘e yönlendiren topluluk liderliğindeki girişimler için merkezi olmayan bir protokol katmanı” olarak fatura ediyor.

ApeCoin nedir?

ApeCoin, Ethereum blockchain’inde kendin yap kripto para biriminin özel bir lezzeti olan bir ERC-20 tokenıdır. Geçtiğimiz yıl boyunca havalan ethereum tabanlı sosyal jetonların çoğu (FWB’yi düşünün, sosyal kulüp Friends with Benefits için ve WRITE, Web 3 kitlesel fonlama platformu Mirror için) bu çerçeve kullanılarak oluşturulmuştur.

NFT’lerin aksine, bitcoin (BTC) gibi “mantarlanabilir” olmaları gerekir – herhangi bir ApeCoin tam olarak diğer ApeCoin’ler kadar değerli olmalıdır ve bunları merkezi olmayan bir borsa, kripto para birimleri için bir tür dijital ticaret noktası olarak bilinen bir şekilde serbestçe alıp satabilirsiniz.

kriptopara.co.in

ApeNFT – Yuga Labs, ApeCoin için sıfır sorumluluk iddia ediyor.

Ape coin dolar?

Hemen hemen her büyük merkezi kripto borsası, lansmandan hemen sonra belirteci listeledi. Coinbase (COIN) gibi büyük oyuncuların nam salmış titiz doğası göz önüne alındığında, bu başlı başına bir başarıydı. Sadece bir günlük ticaretden sonra, ApeCoin neredeyse 2 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti; bir APE şu anda yaklaşık 14 dolar değerindedir ve toplam token arzı bir milyarla sınırlandırılmıştır. (Bunların hepsi şu anda dolaşımda değildir).

ApeCoin’in arkasında kim var?

ApeCoin web sitesine ve beraberindeki basın materyallerine göre, ApeCoin, tüm APE sahiplerinin üye olduğu yeni bir yönetim organı olan ApeCoin DAO tarafından başlatılıyor. Bu, belirteç sahiplerinin daha sonra oy kullanabileceği topluluktan gelen teklifleri almak içindir.

Diğer NFT projeleri de benzer oylama yapılarına kalkıştı. “İsimler” adlı bir koleksiyondan NFT satın almak, sizi 62 milyon dolarlık bir hazine toplayan çevrimiçi bir yatırım kolektifi olan Nouns DAO’nun bir üyesi yapar. Teklifler için özel bir sayfada, İsim sahipleri grup olarak bu parayla ne yapmak istediklerine karar verebilirler. (Tipik bir öneri: “NFT çizgi romanı yaparsak ne olur? “)

Ayrıca, günlük DAO yönetimi, teklif yönetimi ve “DAO topluluğunun fikirlerinin gerçeğe dönüşmesi için ihtiyaç duydukları desteğe sahip olmasını sağlayan diğer görevleri” ele alacak Bored  Foundation adlı ayrı bir kuruluş da var. ApeCoin DAO’nun yasal destekleri.

Ape coin nasıl alınır?

Bir Bored  Foundation alt komitesi de ApeCoin DAO’nun belirli önerileri denetleyecek olan “kurulu” olarak görev yapacak. İlk yönetim kurulu beş yüksek profilli kripto yatırımcıdan oluşur: Reddit kurucu ortağı Alexis Ohanian; Kripto borsası FTX’in girişim koluna liderlik eden Amy Wu; Maaria Bajwa, Sound Ventures’dan; Animoca Brands’in Yat Siu’sı; Ve Horizen Labs’den Dean Steinbeck. Her yönetim kurulu üyesi altı aylık bir dönem alır ve ApeCoin web sitesi DAO üyelerinin gelecekteki üyeleri oylayabileceklerine söz verir.

Tüm bunların ortasında bir yerde yüzen Cartan Group adlı Cayman Adaları merkezli bir danışmanlık şirketi, altı aylık bir sözleşme için ayda 150.000 dolar ödeniyor; DAO’nun aktif AIP’lerinin beşi veya “Ape Improvement Proposals“, şirketin kurucu ortağı Brian Tang tarafından gönderildi.

Ape coin geleceği nedir?

Yani, ApeCoin protokolüne ek olarak (ApeCoin belirteçlerinin arkasındaki kod), ApeCoin DAO, Bored Foundation ve ApeCoin DAO kurulu var.

Ancak ApeCoin, Bored Ape yatırımcıları topluluğu tarafından geliştirilmedi. Ape galaksisinin merkezinde bir kara delik var. Bu şeyi kim bir araya getirmiş?

Bored Ape Yacht Club’ın arkasındaki ana şirket, Delaware’de kayıtlı geleneksel bir kurumsal kuruluş olan Yuga Labs’dir. Bildirildiğine göre, girişim sermayesi firması Andreessen Horowitz ile 5 milyar dolar değerinde olacak finansman konusunda görüşüyor ve son zamanlarda etkili bir şekilde ilk büyük NFT tekeli olmak için hamleler yaptı.

Yuga Labs ayrıca Bored Ape Yacht Club’ı çevreleyen tüm büyük projelerden ve satın almalardan sorumludur. Bored Ape IP ile bir şey yapmak istiyorsanız, Yuga Labs’den geçmeniz gerekir.

Yuga Labs CEO’su Nicole Muniz yaptığı açıklamada, “Yuga Labs, topluma yeni fikirler ve enerji getiren ürün ve deneyimlerin üreticisi olmaya devam edecek” dedi. Yuga Labs, ApeCoin DAO hazinesine özel bir NFT hediye etti ve değerini bir bütün olarak Bored Ape koleksiyonunun sağlığına bağlayan “ApeCoin’i tüm yeni ürün ve hizmetler için birincil belirteç olarak benimsemeyi” planlıyor.

Yine de Yuga Labs, ApeCoin’den sorumlu olmadığı konusunda ısrar etti. Strange Brew Strategies adlı bir şirketin izniyle yapılan basın açıklamasında, gazetecileri “ApeCoin’in işleri basitleştirmek için Bored Ape Yacht Club’dan olduğunu yazmak muhtemelen cazip geliyor, ancak doğru değil” diye uyarıyor.

ApeCoin ücretsiz para nasıl kazanılır?

ApeCoin için dağıtım modeli, bu ajans sorusunu daha da karmaşık hale getiren bir durum. Toplam ApeCoin’lerin yüzde 62’si token sahipleri ve DAO hazinesi için bir kenara bırakılıyor. ApeCoin’in varlığının ilk 90 günü boyunca, Bored Ape Yacht Club ve iki spin-off koleksiyonu olan Mutant Ape Yacht Club ve Bored Ape Kennel Club’dan NFT’lerin bir kombinasyonunu elinde tutan herkes, ApeCoin’in web sitesinden belirli miktarda APE talep edebilir.

APE ayrı bir değere sahip olduğundan ve zaten büyük borsalarda işlem yaptığı için, bu paraların biraz ücretsiz para talep etmek gibi olduğunu iddia etmek. Sahip olduğunuz her Sıkılmış Ape için 10.094 APE hakkına sahipsiniz. Bugünkü fiyatlarla yaklaşık 150.000 dolar – kendinize başka bir Bored Ape satın almanız gerekenin yaklaşık yarısı.

ApeCoin Investing

Şimdiye kadar, NFT sahipleri tarafından yaklaşık 110 milyon APE coin talep edildi (işte Hildobby adlı bir Dune Analytics sihirbazının izniyle APE tokenomisini izlemek için uygun bir gösterge paneli).

ApeCoin’in diğer %38’i “ilk katkıda bulunanlar” ve ayrıca (gerçek hayattaki) orman primatları için koruma çabalarını destekleyen Jane Goodall Legacy Foundation için ayrılmıştır.

Yuga Labs, 10 milyonu (“veya eşit değer”) Jane Goodall Legacy Foundation’a gidecek olan 150 milyon APE alıyor. Daha sonra, 140 milyon APE, büyük olasılıkla Yuga Labs ekibinin üyelerini içeren henüz adı konmamış bir grup olan “bu projenin gerçeğe gerçek olmasına yardımcı olan şirketlere ve insanlara” gidiyor. Ve 80 milyon Ape Yuga Labs’in kurucularına gidiyor. Tüm bu paralar ilk 12 ay boyunca “kilitli”, bu yüzden sahipleri sadece fiyatı nakite çeviremez ve depolayamazlar.

ApeCoin Twitter

NFT’ler için “ücretsiz para” belirteci talep konsepti yeni bir kavram değildir. Eylül ayında bir geliştirici, Loot adlı yükselen bir NFT koleksiyonuna eşlik eden “Adventure Gold” (AGLD) adlı bir kripto para birimi başlattı. Loot NFT’si olan herkes otomatik olarak belirli bir miktar AGLD’ye hak kazandı ve bu jetonları talep etmek, ekstra çaba harcamadan on binlerce dolara gelmek anlamına geliyordu. Bu anlamda, bir NFT para basma lisansı olarak işlev görebilirsiniz.

Yine, Yuga Labs ApeCoin için sıfır sorumluluk iddia ediyor – sadece kârın önemli bir kısmını alıyor. Bu yasal mı? ApeCoin DAO’nun Yuga Labs’den tamamen bağımsız olduğu fikrine dayanıyor. Yuga Labs, Bored Ape sahipleri için bir ödül olarak açıkça bir jeton yayınladıysa, Bored Ape’in bir tür yatırım olduğu ve bu nedenle menkul kıymet düzenlemelerine tabii olduğu argümanını daha kolay yapabilirsiniz. Bazı hisse senetlerinin temettü ödeme biçiminde, yatırım tarzı NFT’lerin değerinin bir kısmı sizi çizgiden aşağı indirebilecekleri avantajlara bağlı olacaktır.

ApeCoin yorumları

ApeCoin görünürde Yuga Labs’den değil, sadece ApeCoin DAO’dan geliyor, makul bir inkar edilebilirlik kaplaması var – bu şirket ve kurucularının kendi yatırımlarını pompalaması yerine bir şirkete ve kurucularına token tahsis eden bağımsız bir kuruluş.

Tabii ki, geleneksel şirketler bunu ilk halka arz yoluyla her zaman yapar. Fark, ApeCoin teklifinin esasen düzenlenmemiş olmasıdır, çünkü ABD’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu hâlâ NFT’leri denetlemez.

Willamette Üniversitesi’nde hukuk profesörü ve kripto düzenleme gözlemcisi rohan Grey’e göre, ApeCoin DAO ve Yuga Labs arasındaki ayrım muhtemelen Hinman Testi adı verilen bir şeyle de ilgili. Şimdi Andreessen Horowitz’de çalışan eski SEC yetkilisi William Hinman’ın adını taşıyor; Hinman’ın fikri, bir yönetim organı “yeterince merkeziyetsiz” ise, güvenlik olarak kaydetmek zorunda kalmadan bir coin yayınlamanın serbest olduğuydu. ApeCoin DAO (en azından nominal olarak) merkezi değildir; Yuga Labs değil.

ApeCoin Binance üzerinden nasıl alınır?

“Bu, kripto dünyasının menkul kıymetler düzenlemesini aşma girişimlerinin bir sonraki yinelemesi.” dedi. “Her şeyden önce madeni paralardı ve daha sonra 2017’de [SEC’in] ICO raporuyla bunu yapamadılar, bu yüzden stablecoin’lere geçtiler ve sonra bu konuda bir kıskaç vardı, bu yüzden NFT’lere geçtiler.”

Grey’in görüşüne göre, ApeCoin kripto endüstrisinin “2017’yi neredeyse yeniden düzenleme girişimine – sahte bir bıyık takarak bardan atıldılar, şimdi bir hafta içinde sahte bir burunla geri döndüler.”
Tamam, ama ApeCoin ile ne yapabilirim?

Şu anda, ApeCoin çoğunlukla SPEKÜLASYON ve DAO için “yönetişim” için var. Ama Yuga Labs’in jeton için büyük hırsları var.

APENFT nereden alınır?

ApeNFT nereden alınır?, ApeNFT fiyat tahmini sorularına cevabı. Animoca Brands (CEO’su Yat Siu, Ape Foundation’ın yönetim kurulunda) tarafından geliştirilen Benji Bananas adlı bir mobil oyun, ApeCoin’i bir tür oyun içi para birimi olarak benimsiyor. 25 ApeCoins için, oyun içinde “özel jetonlar” kazanmanızı sağlayan bir Benji Bananas Üyelik Kartı satın alabilirsiniz. Bu belirteçler daha sonra ApeCoins ile değiştirilebilir.

Muhtemelen, bu ApeCoin tarafından desteklenen tüm bir ekosistemin sadece başlangıcıdır: Yuga Labs, APE’yi tüm yeni projeler için fiili para birimi olarak kullanmayı planlıyor. Bu da yasal unsurun bir parçasıdır – spekülasyonun ötesinde jetonla ne kadar çok şey yapabilirseniz, SEC’den kaçma şansınız o kadar iyidir.

Fiyat tutarsa ve Bored Ape Yacht Club ekosistemi dışındaki tüccarlar APE’de pozisyon almaya başlarsa, kullanım örneklerinin gelişmesini bekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Запрос Tрансакции

Введите адрес, хэштег транзакции, блок или хэштег.

Сделать Запрос
В результате поиска вы будете перенаправлены на другую страницу....

SORGULAMA YAPIN

Bir adres, islem hash'i, blok yuksekligi ya da hash giriniz.

Sorgulama Yap
Arama sonucunda baska sayfaya yonlendirileceksiniz..

Inquire a Transaction

Enter an address, transaction hashtag, block, or hashtag.

Make an Inquiry
As a result of the search you'll be redirected to another page...