Merge Öncesi Bu Ethereum Servisi İki Numaraya Yükseldi!

Ethereum Name Service (ENS), Ethereum’un önümüzdeki hafta beklenen Merge yükseltmesi yaklaşırken, son zamanlarda oldukça popüler. DappRadar’a göre, son 24 saat içinde 2,44 milyon dolarlık işlem hacmiyle ENS şu anda NFT token koleksiyonları arasında 1 numarada yer alıyor.

Zirveyi Aldı

Kripto veri portalı ayrıca, yatırımcı sayısının geçtiğimiz gün %45 arttığını, satış sayısının ise %67 yükseldiğini kullanıcılarıyla paylaştı. ENS, kısa süre önce tüm zamanların en yüksek değerine ulaşan trend Bored Ape Yacht Club’ı bile geride bırakmayı başardı.

Ayrıca ENS, en büyük NFT pazaryeri olan OpenSea’deki NFT koleksiyonları için yedi günlük hacim listesinde de BAYC’nin hemen önünde yer aldı.

Bu arada, NonFungible’dan alınan veriler de geçtiğimiz hafta boyunca satışların arttığını ve dün 1,896 milyon dolarlık satış hacmiyle zirveye ulaştığını ortaya koydu. Önümüzdeki hafta Ethereum için planlanan ve hızla yaklaşan Merge yükseltmesi, ikincil satışlar üzerinde özellikle belirgin bir etkiye sahip oldu ve bu satışlar %137 oranında inanılmaz bir artış gösterdi.

ENS Alan Adları

ENS, Ethereum blok zinciri ile doğrudan etkileşime giren ve web tarayıcılarında kullandığımız alan adı sistemine (DNS) benzer şekilde çalışan açık, dağıtılmış ve genişletilebilir bir adlandırma sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

DNS gibi ENS de “name.eth” gibi insan tarafından okunabilen adresleri, uzun bir onaltılık dize gibi makine tarafından okunabilen adreslerle eşleştirir. Bu kişiselleştirilmiş adresler, insan dostu bir arayüz sağlayarak kullanıcıların kripto para fonlarını ve varlıklarını yönetmelerini kolaylaştırır.

ENS alan adları için kayıtlar bu yılın başlarında Mayıs ayında rekor sayıya ulaştıktan sonra, Temmuz ayına kadar %200’lük bir artış daha gösterdi. Birleşme öncesinde ikincil satışlarda yaşanan sıçramayla birlikte satıcılar bu heyecanla para kazanmayı umarken, alıcılar da yükseltmenin ardından büyük fiyat artışları bekleyerek daha sonra, daha yüksek karlar elde etmek istiyor olabilir.

Buterin Tweetledi

Ethereum’un kurucu ortağı Vikatik Buterin, Twitter’daki takipçilerine alan adı sahipliğinin adil fiyatını sorarak bu trende dahil oldu. Ankette “5 harfli bir .eth alan adını kaydettirmek ve 100 yıl boyunca sahipliğini koşulsuz olarak garanti etmek için birinin ödemesi gereken adil fiyat nedir?” diye soruldu. Anketin sonunda, neredeyse yarısı 100 doların altının en adil fiyat olacağı yönünde oy kullanmıştı ki bu da Buterin’e mantıklı gelmemişti ve şu açıklamayı yaptı:

Tamam, vay canına! Katılımcıların yarısı kelimenin tam anlamıyla birisinin Scrabble sözlüğündeki her beş harfli kelimeyi dört kuzu fiyatından daha az bir fiyata yüz yıl boyunca kilitleyebilmesi gerektiğini düşünüyor.

Önümüzdeki hafta Ethereum blok zincirinin Merge sonrasında proof-of-stake tabanlı bir sisteme geçmesi bekleniyor. Buterin, sürecin sondan bir önceki adımı olan Bellatrix güncellemesinin bugün gerçekleşeceğini duyururken, güncellemenin son adımı için muhtemel tarihleri yeniden teyit etti. Bazı uzmanlar Birleşmenin ardından Ethereum fiyatının yükselmesini beklerken, diğerleri riskler konusunda uyarıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Запрос Tрансакции

Введите адрес, хэштег транзакции, блок или хэштег.

Сделать Запрос
В результате поиска вы будете перенаправлены на другую страницу....

SORGULAMA YAPIN

Bir adres, islem hash'i, blok yuksekligi ya da hash giriniz.

Sorgulama Yap
Arama sonucunda baska sayfaya yonlendirileceksiniz..

Inquire a Transaction

Enter an address, transaction hashtag, block, or hashtag.

Make an Inquiry
As a result of the search you'll be redirected to another page...