Sıcak Gelişme: Fed Açıklaması! Kripto Para Yatırımcıları Heyecanlı!

Geçtiğimiz aylardan beri Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut olan yüksek enflasyon verilerini düşürmek adına birkaç kez faiz artırımında bulunan Federal Rezerv (Fed), izlediği politika ile kripto para piyasalarında da büyük çaplı etkilere neden olmuştu. Federal Rezerv yapmış olduğu son açıklamalarıyla kripto para ekosisteminde ilgiyi yeniden üzerine topladı!

Fed’den Kritik Mesaj

Son dönemlerde sık sık faiz artışı gerçekleştiren Federal Rezerv benzer yolu izleyip izlemeyeceği kripto para ekosisteminde tartışma konusu olmuştu. Fed yetkililerinden Kashkari konu hakkındaki açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

Bir aylık verilerle ikna olamayız. Enflasyonun tırmanışının durduğundan emin olana kadar devam etmemiz gerekiyor. CPI ve PPI, enflasyonun durağanlaştığı sinyallerini gönderiyor. Umarım enflasyonun 2023 yılında düşeceği öngörüsü doğrudur.

Bununla birlikte Federal Rezerv açıklamalarında, uzun süredir düşürülmesi adına mücadele edilen enflasyon verilerinin 2023 yılı içerisinde öngörülen düşüşün gerçekleşmesi durumunda art arda gelen faiz artımlarının azalacağının sinyalini verdi. Ayrıca faiz politikasının yönünün enflasyon verilerine de bağlı olduğu belirtiliyor. Federal Rezerv yetkilisi Kashkari konu hakkındaki açıklamalarında şunları söyledi:

Eğer bu tahminler doğruysa 2023 yılında faiz artışlarının durmasını tahmin ediyoruz. Faiz politikası enflasyon verisine göre belirlenecek.

Kripto Paralarda Rahatlama Olabilir

Öte yandan ABD’nin enflasyon verilerinin düşürülmesi amacıyla üst üste gerçekleştirdiği faiz artırım stratejisi kripto para ekosistemine dolaylı yoldan zarar verdiği öne sürülüyor. 2023 yılı içerisinde öngörülen durumun gerçekleşmesi durumunda kripto para yatırımcılarının zorlu piyasa koşullarından bir nebze olsun rahatlayacağı belirtildi. Ayrıca geçtiğimiz günlerde tanınan isim Sam Bankman-Friend’in CEO’luğunu yaptığı önde gelen kripto para borsası FTX’in iflas etmesi de ekosistemi oldukça etkiledi. Faiz artırımları ve yine geçtiğimiz aylarda Terra (LUNA) ekosisteminin çöküşüyle ağır darbeler alan kripto para ekosistemi, yeni gelen sıkıntılarla mücadelesi ne kadar sürecek henüz bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Запрос Tрансакции

Введите адрес, хэштег транзакции, блок или хэштег.

Сделать Запрос
В результате поиска вы будете перенаправлены на другую страницу....

SORGULAMA YAPIN

Bir adres, islem hash'i, blok yuksekligi ya da hash giriniz.

Sorgulama Yap
Arama sonucunda baska sayfaya yonlendirileceksiniz..

Inquire a Transaction

Enter an address, transaction hashtag, block, or hashtag.

Make an Inquiry
As a result of the search you'll be redirected to another page...