BlokzincirGenelKripto Para Haberleri

Kripto Para Piyasasında İşler Tersine Döndü! Nasdaq 100 Endeksi Yükselirken Bitcoin Düşüyor!

Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) satış baskısı altında kalmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük kripto parası yeni ayın ilk gününe 27 bin doların altında başlangıç yaptı. Güncel fiyat verilerine göre BTC, bu yazının hazırlandığı sırada son 24 saatte yüzde 1,26 düşüşle 26 bin 824 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’deki yükselişi dikkat çekici hale getiren ise Nasdaq 100 endeksinin ralli yapması oldu.

Nasdaq 100 Endeksi Yükselirken Bitcoin Düşüyor

2023’ün ilk negatif aylık kapanışını yapan Bitcoin, son dönemde Nasdaq 100 endeksi ile son derece zayıf bir korelasyon gösteriyor. Yapay zeka hype’ı ile Nasdaq 100 endeksi geçen ayı yüzde 8’ün üzerinde değer kazanarak kapattı.

Bitcoin yatırımcıları, BTC‘nin yükselişe geçmesinin öncesinde teknoloji hisseleriyle zayıflayan korelasyonun tadını çıkarırken, şimdi bu durum aleyhlerine dönmüş durumda. Bitcoin ve Nasdaq 100 endeksi için 30 günlük korelasyon katsayısı, 2022’nin Mayıs ayında 0,8’e iken şu anda 0,2 civarında. 1 değeri, her ikisinin de aynı yönde hareket ettiği anlamına gelirken, -1 değeri tam olarak ters yönde hareket ettikleri anlamına gelir.

Konuyla ilgili olarak Bloomberg’e konuşan FRNT Financial CEO’su Stephane Ouellette “Benimsenme arttıkça ve değişen yatırım tezleri alım satım pencerelerine hakim oldukça korelasyonlar dinamik olmaya devam etmiştir ve edecektir.” dedi.

Bazı analistler Bitcoin fiyatının Nasdaq 100 endeksinden ayrışmasının uzun vadede varlık için faydalı olacağına inanıyor. Ayrıca, piyasadaki güçlü yapay zeka anlatısı, teknoloji hisselerinin yükselmesi, Bitcoin ve Ethereum (ETH) gibi en iyi kripto paralardan daha iyi performans göstermesi için önemli bir katalizör görevi gördü.

Bitcoin ve Yapay Zeka Hype’ı

Nasdaq 100’deki ralliye, Nvidia gibi büyük oyuncuların geçen ay yüzde 30’luk büyük bir artış göstermesiyle yapay zeka (AI) hype’ı büyük ölçüde yardımcı oldu. Öte yandan BTC fiyatı 30 bin doların üzerinde kararlı bir çıkış yapamayarak yönünü aşağı çevirdi ve Mayıs ayını yüzde 8 düşüşle kapattı. Bu düşüşe rağmen yılın ilk gününden bu yana değer artışı hala çok yüksek ve değerini yüzde 64 oranında artırdığı görülüyor.

Öte yandan, Nasdaq 100 endeksi 2023’ün başından bu yana yüzde 30 değer kazandı. Piyasa gözlemciler, endeksteki ralliyi yalnızca birkaç büyük çaplı şirketin bu desteklediğine dikkat çekerek yükselişin düşünüldüğü gibi sürdürülebilir olmayacağı üzerinde duruyorlar.

Başa dön tuşu
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.