BlokzincirGenelKripto Para Haberleri

Binance CEO’su CZ Hong Kong Bombasını Patlattı! BNB Smart Chain Tabanlı Stablecoin Duyurusu!

Okuma Süresi: 2 Dakika

Hong Kong merkezli varlık saklama ve trust şirketi First Digital, ABD dolarına endeksli ancak Asya bölgesinde kullanıma sunulacak yeni stabilcoin’i First Digital USD‘yi (FDUSD) duyurdu. Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), First Digital’in duyurusu üzerine kişisel Twitter hesabından açıklamada bulunarak FDUSD’nin BNB Smart Chain (BSC) tabanlı olduğunu belirtti.

First Digital USD’ye İlişkin Açıklanan Bilgiler

First Digital’den yapılan açıklamada FDUSD‘nin 1:1 oranında ABD doları ya da ABD dolarına eşdeğer gerçek uygun değerde bir varlık tarafından desteklenmesinin amaçlandığı ve rezervlerin Asya’daki kurumlarda şirket/müşteri varlıklarından ayrı hesaplarda tutulacağı belirtildi. First Digital’den yapılan açıklamada, stablecoin’in programlanabilir olduğunu ve finansal sözleşmelerin, emanet hizmetlerinin ve sigorta işlemlerinin aracılar olmadan yapılabilmesini sağlayabildiğini belirtildi:

First Digital Labs, mevcut ve gelecekteki geçerli yasa ve yönetmeliklere tam uyum sağlamak için yerel ve denizaşırı düzenleyici kurumlarla yakın işbirliği içinde çalışacak ve First Digital Labs, FDUSD ve/veya First Digital’in öngörülebilir gelecekte tabi olabileceği herhangi bir düzenleyici rejimin şekillendirilmesi de dahil olmak üzere evrimlerinin şekillendirilmesine dahil olacaktır.

Açıklamada ayrıca “Stablecoinler daha fazla istikrar ve bir çeşit para transferi seçeneği sunarken, yerel para birimlerini etkilemeye çalışan merkez bankası politika yapıcılarına karşı da koruma sağlıyorlar.” eklemesi yapıldı.

Hacim bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in CEO’su CZ ise FDUSD’nin duyurulmasının ardından kişisel Twitter hesabından önemli bir açıklamada bulundu. CZ, First Digital’in stablecoin’i FDUSD’nin BNB Smart Chain (BSC) tabanlı olduğunu açıkladı.

FDUSD ve Hong Kong

FDUSD için yapılan duyuru, özellikle bugün yürürlüğe girecek olan yeni Hong Kong’un Sanal Varlık Ticaret Platformu Operatörleri için yaklaşan Kılavuz İlkeleri’yle aynı günde gelmesi büyük ses getirdi.

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu‘na göre, sanal varlık ticaret platformu operatörleri (kripto para borsaları, kripto ticaret platformları gibi) için koyulacak kurallarla, dijital varlıkların güvenli bir şekilde saklanması, müşteri/şirket varlıklarının ayrı şekilde tutulması, çıkar çatışmalarından kaçınılması ve siber güvenlik standartlarının belirlenmesi sağlanacak.

Öte yandan ABD’deki düzenleyici belirsizlik, ülkedeki kripto şirketlerini daha dostane yargı bölgelerine ittikçe ülkenin sektördeki liderlik konumunu kaybedebileceği konusunda uyarılar geliyor. Son olarak ABD merkezli kripto para borsası Coinbase CEO’su Brian Armstrong, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Hong Kong’un kendisini yeni bir kripto merkezi olarak konumlandırmasının “sürpriz olmadığını” belirterek buna ABD’deki düzenleyici belirsizliğin neden olduğunu ima etti.

Başa dön tuşu
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.